top of page
2020 portrait by ali.jpg

Barbora Sojková - jógová filosofie a historie

Cvičení jógy jsem se začala věnovat v roce 2009, nejprve v rámci vysokoškolských hodin v “Józe v denním životě” a raných aštangových lekcí Alice Červinkové. Později, ovlivněna zejména několikaletým studiem s Veronikou Švecovou, jsem se dostala k jemnějšímu, vědomějšímu a nedogmatickému pojetí jógy, na jehož základě praktikuji dodnes. Dnes vedu jógové lekce v anglickém Oxfordu; učitelský trénink jsem absolvovala s Nourish Yoga Training pod vedením skvělé Harriet McAtee.     

 

Vystudovala jsem religionistiku se zaměřením na dějiny indických náboženství na Filosofické fakultě UK (pod vedením Lubomíra Ondračky) a srovnávací historickou lingvistiku na Humboldt-Universität v Berlíně. V současné době dokončuji doktorské studium sanskrtu na univerzitě v Oxfordu. Akademicky se věnuji nejstarší vrstvě indické kultury, totiž takzvaným Védám; moje disertace se zabývá zvířaty ve starověké Indii. 

 

Dějiny a filosofii jógy vyučuji od roku 2016. Začínala jsem přednáškami v letenském studiu Akasha, dnes vyučuji v rámci učitelských tréninků v Čechách (např. Škola Karma Yogy a Česká Akademie Jógy) i v Anglii. Zajímají mě především nejstarší indické dějiny jógy a vývoj jógy ve 20. a 21. století, post-lineage jóga, sociální spravedlost, otevřenost a přístupnost jógy.

  • Facebook - Gray Circle
  • Instagram - Gray Circle
bottom of page