Alice Červinková - jóga

Praktikuju a učím jógu založenou na propojení pohybu a dechu (vinjása jóga) a hlavní osu - nebo kostru a srdce řečeno přes tělo -  mé praxe tvoří aštanga jóga.  Aštanga je dynamická praxe, nicméně mě zajímají především její terapeutické účinky. Je mi blízké takové pojetí jógy, které se přiklání k hledání jednoduchého a přirozeného pohybu, který je vedený bez úsilí, tedy s lehkostí.

 

Jógu jsem měla možnost studovat s různými učitelkami a učiteli od roku 2006, nejsoustavněji s Lenkou Kýrovou v Praze a s Borisem Georgievem ve Vídni. Nahlédla jsem také do jógových dílen nejrůznějších zahraničních učitelů  (z aštangistů bych vzpomenula především na Kathy Cooper). 

 

Věřím, že stojí za to hledat inspiraci pro jógovou praxi i v jiných oblastech. Feldenkraisova metoda, body-mind centering a continuum movement  mi pomáhá porozumět a prožívat pohyb v malém rozsahu, pomáhá narušovat hluboko uložené vzorce pohybu, které vedou ke zbytečnému úsilí. Meditace Vipassána je úžasná v tom, že se člověk tolik naučí pozorováním těch nejprostších počitků, které se v těle odehrávají, nejen o těle, ale také o mysli a hlavně o sobě sama. V současné době studuji v u Reny Milgrom Labanovu metodu. Jóga, pohyb a meditace mi ukazují a učí mě, že vše je v pohybu, nestálé a neurčité a že toto poznávání nemusí vést k panice, ale naopak může přinést klid.

  • Facebook - Gray Circle
  • Instagram - Gray Circle