top of page

Lenka Kýrová - Feldenkraisova metoda

Uvědomujeme si přítomnost? Nebo spíše setrváváme ve své představě o přítomnosti? Dokážeme vnímat, co skutečně cítíme, nebo je to příliš zabarvené naším očekáváním, chtěním či hodnocením? Postupným odstraňováním těchto iluzí se dostáváme hlouběji do nitra, k sobě samým. Pohyb a vnímání svého těla je pro to dobrým prostředkem. Při poznávání sebe sama začneme lépe chápat souvislosti a posuneme se od zabývání se jednotlivostmi k chápání celku.

 

Józe se věnuji od roku 2002. Mé lekce jógy vycházejí z Ashtanga Vinyasa Yogy, se kterou jsem kdysi začínala. Od té doby jsem zkusila různé druhy jógy, ale vždy jsem se k Ashtanze znovu vrátila a o něco zjemnila. Mé chápání jógy velmi ovlivnilo setkávání s panem Rudolfem Skarnitzlem, za jehož laskavé asistence pro mě jóga začala znamenat více prostředek k sebepoznání než jen fyzické cvičení.

 

K Feldenkraisově metodě mě nasměrovala Ivana Vostárková, hlasová terapeutka. Již při mém prvním setkání s metodou na víkendovém semináři jsem cítila, že bych o metodě ráda věděla víc a studovala ji. V roce 2011 jsem započala 4-letý výcvik Feldenkrais International Program Wien 6 (vzdělávací ředitel: Jeremy Krauss), který jsem úspěšně dokončila v únoru 2015. Nadále se pravidelně účastním pokročilých výcviků a rozšiřuji své dovednosti, znalosti a chápání metody.

 

Feldenkraisova metoda podstatně ovlivnila můj přístup k vedení lekcí jógy. Nechávám lidem více prostoru k tomu, aby si sami našli, jak nejpřirozeněji pobývat v jógových pozicích, a neprováděli je „podle předlohy“. Je pro mě důležité, aby při lekcích lidé našli prožitek a vzájemné vztahy, ne pouze tvar pozice.

  • Facebook - Gray Circle
  • Instagram - Gray Circle
bottom of page